• +90 212 251 19 47

  • +90 212 293 66 25

Renk Körlüğü Testi

Gerçekçi görünümlü ve doğru renk kodları kullanılarak tasarlanmış orijinal İshihara renk testi ile birebir uyumlu renklerde renk körlüğü testi.. Hastane ve tüm sağlık kurumlarında kullanılan standart test! Resimlerin orijinal ebatlı ve yüksek çözünürlü birebir test plakasıdır. Açılan test plakasını inceledikten sonra alt taraftaki butondan teste devam edebilirsiniz. Renk körlüğü testi uygularken bilgisayar ekranının gün ışığı almamasına dikkat ediniz! Daha güvenilir bir sonuç için bilgisayarınızın ekranını parlama yapmamalıdır. Test cevap ve açıklamaları test plakalarının hemen altında bulunmaktadır.

Resimde görülen rakam 12′dir. Genel olarak yeşil kırmızı renk görme eksikliği bulunan kişiler 12 görür! Monokromatik renk körleri hiçbir şey göremez..

Resimde görülen rakam 29′dur. Genel olarak yeşil kırmızı renk görme eksikliği bulunan kişiler 70 görebilir! Veya hiçbir şey göremez..

Resimde görülen rakam 74′tür. Genel olarak yeşil kırmızı renk görme eksikliği bulunan kişilerin tümü 21 görebilir veya göremez!

Resimde görülen rakam 45′tir. Genel olarak yeşil kırmızı renk görme eksikliği bulunan kişilerin tümü göremez!

Sarı Nokta Testi

Bu test görme merkezini etkileyen değişik görme sorunlarını saptamaya yardım eder. Uzmanlar 40 yaş üzerinde bulunan kişilerin bu testi yapmasını önerir. Kendi kendinize yapabileceğiniz basit bir test olan Amsler grid testi sarı nokta hastalığı şüphesi bulunan veya bu hastalığa sahip kişilerin mutlaka uygulaması gereken bir testtir. Kareli kağıt testini günlük veya haftalık olarak uygulayarak mümkün olan en kısa sürede görmenizdeki değişimi fark edebilirsiniz. Bu testte her gözün ayrı ayrı test edilmesi önemlidir. Testi yeterli ışık alan bir ortamda uygulamalısınız.

Testi Nasıl Uygulamalısınız ?

Normalde gözlük kullanıyorsanız gözlüğünüzü çıkarmayın veya kontak lens kullanıyorsanız mutlaka takın. İlk önce bir gözünüzü kapayın ve testi yaklaşık 30 cm uzaklıkta tutun (ekrana aynı mesafeden bakabilirsiniz) Açık olan gözünüzle, merkezdeki noktaya düz bakın ve odaklanın. Şemada yer alan büyük karenin dört köşesini de görüp görmediğinizi kontrol edin. Çok uzun süre bakmayın. Gözleriniz merkezdeki noktadayken diğer çizgilerin nasıl göründüğüne dikkat edin. Direkt olarak karenin merkezine bakarken tüm çizgileri düz ve bütün küçük kareleri eşit büyüklükte görüyor olmanız gerekmektedir. Eğer kare testindeki her köşeyi göremiyorsanız veya herhangi bir alanda çizgiler dalgalı ya da kırık görünüyorsa, şekil bozukluğu, bulanıklaşma, renksizleşme veya başka bir anormallik görüyorsanız, derhal göz doktorunuza başvurmalısınız. Bu testte her iki gözün ayrı ayrı test edilmesi önemlidir, dolayısıyla her iki gözünüz için ayrı ayrı uygulamanız son derece kritiktir.

Yakın Görme Testi

Yakın Görme Test Şablonu Yakını görme test şablonunu kullanarak yakın görmenizi de değerlendirebilirsiniz. Bu test de Kareli Kağıt Testi gibi görmenizdeki değişiklikleri fark etmenizi sağlayacak hızlı ve kolay bir yöntemdir. Eğer kullanıyorsanız, gözlüklerinizi takın, testi uygun bir okuma uzaklığında tutun: Yukarıdan aşağıya doğru rahatlıkla okuyabildiğiniz satıra kadar okuyun. Okuyabildiğiniz satır numarasını not edin. Bu egzersizi her hafta tekrar edin ve tedaviye nasıl yanıt verdiğiniz izleyin.

Gözde Yenilikler

3D Yazıcı ile Göz Yapıldı

Devamlı gelişen 3D yazıcı teknolojisinin son ürünü protez gözler oldu. İnsanlara gelecekte her alanda çok yararı dokunması beklenen 3D yazıcılarla daha önce birçok şey yapılmıştı. Bunlardan en çok dikkati çekenlerden birisi de silahlardı. Bu yüzden tehlikeli gözüyle de bakılan 3D yazıcılarla şimdi ise protez göz yaptılar. İngiltere merkezli Fripp Design firmasının hazırlamış olduğu bu protez gözler, herhangi bir şekilde gözlerini ya da gözlerinden birisini kaybeden insanlar için görsel anlamda kendilerini iyi hissedebilmeleri için tasarlanıyor. Yaklaşık 10 hafta gibi oldukça uzun sürede hazırlanan bu protez gözlerin fiyatı da tahmin edebileceğiniz üzere bir hayli yüksek. 3000 Pound'a hazırlanan bu protez gözlerin önümüzdeki yıl içerisinde piyasaya sunulması bekleniyor.

Türkiye'de İlk ve Tek !

Türkiye'de ilk olarak Orhan Karakaşlar tarafından uygulanan MCS (Micro Current Stimulation) tedavisi ile, elektrik uyarımı ile Retinitis Pigmentosa (Tavuk Karası) göz probleminde %53 e varan iyileşme görülmektedir. Stargard Hastalığı tedavisinde ise iyileşme oranı %83'leri bulmaktadır. MCS Tedavisi; kapalı gözler üzerine uygulanan elektrotlarla, farklı frekanslarda çok düşük yoğunlukta elektrik akımı gönderilmektedir.